Geçtiğimiz akşam iPhone 12 ile birlikte Apple’ın yeni ürünleri tanıtıldı ve alışageldiğimiz üzere markanın fanlarından sevinç çığlıkları yükselmeye başladı. iPhone gerçekten yenilikçi mi? Apple, ekosistemine bağımlı olmayan bir Android kullanıcısı için tatmin edici bir cihaz mı? Gelin gerçeklikten kopmadan önyargısız olarak biraz bunu tartışalım.

Apple ile ilgilenen insanlara hangi dönemin…


Bill Gates’in çok konuşulan son kitabı, karşı karşıya olduğumuz ve son yıllarda etkisini her alanda hissettiğimiz iklim krizine dair bir şeyleri düzeltme arzusunu ve kimilerine göre ‘klişe’ gelebilecek kurtuluş önerilerini eksik de olsa etkili bir şekilde söylemeye çalışıyor.


Yıllar sonra geriye baktığımızda pandemi ve karantinadaki o uzun dönemi dehşete düşerek anacak olsak da, bazı sektörler için durum biraz farklı işliyor. Mesela kurucu ortağı olduğum Podfresh’in bir pandemi girişimi olması ve evde olmamız sayesinde 1 yılda tahminimizden onlarca kat fazla büyümemiz bugünlere dair hatırlanacak değerli şeylerden biri.


Ortaokul ve lise döneminde Fenerbahçe’nin Futbol Akademisine seçilmiş, enteresan deneyimler tatma fırsatım olmuştu. Geçtiğimiz günlerde o dönemlerden bir arkadaşımla yolda karşılaştığımızda elimizde olmadan eski günlere doğru bir yolculuğa çıkmak durumunda kaldık. Ben de koşu ile ilgilenmemin sebebini o dönemlere döndüğümde biraz daha net görmüş oldum.


İklim hakkında oluşturulan politik ve sosyal iletişim, bu konuyu insanların zihninde kalıcı olarak bırakma konusunda oldukça başarısız.


Şirketler, logolarının hatırlanması ve kendileriyle daha kolay ilişkilendirilmesi için tüketicilerin algılarına dair çok fazla zaman, para ve enerji harcarlar. …


Podcastim Uçak Modu’nun yeni bölümünde yüz tanıma teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştırmasından değil, tam aksine, kimimizi dışlayan özelliklerinden bahsettim. Dilerseniz okumak yerine direkt aşağıdaki Spotify linkinden dinlemeye devam edebilirsiniz. Kitlesel gözetleme ve yüz tanımanın yarattığı tehlikeler bildiğiniz üzere son yıllarda özellikle Çin deneyimi üzerinden sertçe eleştiriliyor. Dijital haklar aktivistleri ise şu anda…


İnternet hayatımıza girdiğinden beri bağımlılık kavramına dair birçok yeni kategoriye sahip olduk. Bunlardan bazıları porno bağımlılığı, Facebook bağımlılığı, online kumar bağımlılığı, genel olarak internet bağımlılığı ya da son zamanlarda da tekrar Clubhouse ile birlikte karşımıza çıkan FOMO yani bir şeyleri kaçırma korkusu. Bildiğiniz gibi davet sistemiyle çalışan Clubhouse’a girmek için…


İllüstrasyon Furkan Nuka Birgün

Dile kolay 10 yıl… 10 yıl önce başlayan Türkiye podcast ekosisteminin mihenk taşlarından Potacast 10 yaşında. Şu sıralar MediaMarkt ve Socrates Dergi/Podcast ile yayın hayatına devam eden programın sunucuları Kaan Kural ve Orkun Çolakoğlu ile PodioMag’in 11. sayısı için konuştum.


Apple’ın yeni Podcast Abonelikleri hizmeti, yani diğer bir deyişle podcast yayıncıları için yarattığı Patreon modeli, yayıncılara yıllık 20 dolara mal olacak ve özel içerik ile erken erişim dahil olmak üzere çeşitli abonelik teklifleri için fiyat belirlemenize de imkan tanıyacak. Ben de dahil olmak üzere birçok amatör podcast yayıncısına göre bu…

İlkan Akgül

Türkiye’nin ilk podcast reklam ajansı Podfresh’in kurucu ortağıyım. Çeşitli mecralarda teknoloji, dijital medya ve kültür-sanat içerikleri üretiyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store